Otevírací doba duben - září

sobota - neděle 10 -12, 12.30 -16 hod.

dospělí 40 Kč
snížené* 20 Kč
hromadné dospěli 20 Kč
hromadné snížené * 10 Kč
rodinné 60 Kč
další informace zde

brandyska katovna historie2Renesanční budova brandýské katovny se zachovalou sgrafitovou výzdobou se nachází v historicky významné části Nižší Hrádek a byla postavena pravděpodobně v 16. století. Nejpozději od 17. století sloužila jako obydlí zdejších katů, kteří v Brandýse nad Labem vykonávali své řemeslo až do roku 1765, kdy Marie Terezie v rámci reorganizace hrdelních soudů odňala městu popravčí právo. Od té doby se katovna využívala již jen jako pohodnice, kde se odstraňovala uhynulá zvířata. Jako jedna z mála zachovaných katoven patří nejen k významným památkám tohoto města, ale i k výjimečným dokladům hrdelního práva u nás.

Objekt brandýské katovny získalo v šedesátých letech 20. století v havarijním stavu Oblastní muzeum Praha-východ. Brzy následovala rekonstrukce, při níž byla mimo jiné odkryta sgrafita na čelní straně budovy, a katovna pak sloužila jako výstavní prostor. Po přestěhování muzea ze zámku na náměstí v osmdesátých letech minulého století byl v katovně zřízen depozitář a objekt se veřejnosti nadobro uzavřel.

brandyska katovna historieNová nákladná rekonstrukce katovny proběhla v letech 2000–2001. Hlavním záměrem rekonstrukce bylo zamezit dlouhodobé vlhkosti, zvláště ve spodní části budovy. V roce 2008 muzeum přístupnilo nejstarší místnosti katovny veřejnosti a instalovalo zde novou expozici, která je vzhledem k historii budovy věnována dějinám hrdelního a útrpného práva.

Dny evropského dědictví 15. 9. a 16. 9. 2018

14. 09. 2018 | Brandýs nad Labem

V rámci těchto dnů je do katovny a všech našich poboček VSTUPNÉ ZDARMA

Začátek sezóny 1. 4. 2018

03. 11. 2016 | Brandýs nad Labem

Již tuto neděli máme pro Vás otevřeno.