Kriminalita ve městech v 16-18. století
V suterénu brandýské katovny je veřejnosti přístupná expozice, věnovaná dějinám kriminality ve městech v 16.–18. století, kdy město Brandýs nad Labem disponovalo hrdelním právem, tedy pravomocí vyslýchat a soudit lidi z Brandýsa a okolí podezřelé z trestného činu, vynášet nad nimi rozsudky včetně trestu smrti a také vykonávat popravy.
Návštěvníci se zde mohou seznámit s historií raně novověkého trestního práva měst a dozvědět se, jak probíhalo soudní líčení či jaké bylo postavení kata ve společnosti. Expozice dále přibližuje nejčastější zločiny, přípravu odsouzence na smrt a průběh poprav. Součástí expozice jsou grafiky, které názorně dokreslují způsoby poprav obvyklých v našem prostředí, ale třeba i to, jak vlastně vypadal kat. Zajímavé jsou také dokumenty s dobovými soudními případy, které se udály v Brandýse nad Labem a okolí. K vidění jsou rovněž předměty užívané při tortuře a k výkonu trestu.
Ve druhé části expozice je instalována „mučírna“, vybavená předměty používanými k zajištění vězňů a při tzv. útrpných výsleších neboli tortuře, z nichž ty „bezpečnější“ si mohou zájemci vyzkoušet na vlastním těle. Obzvláště děti si rády posedí v „kládě“ nebo si nechají nasadit „housle“. Návštěvníci se zde také mohou dozvědět, jak to dříve vypadalo ve vězení a jak probíhal výslech člověka obviněného ze zločinu.